Executive Director

Traci Walker Griffith


Lower School K0 – 1

Intermediate School 2 – 4

Upper School 5 – 8

 

Head of School Grades 2 – 4 
Holly McPartlin
hmcpartlin@

Head of School Grades 5 – 8 
Aliza (Kiki) Moschella
amoschella@

Senior Director of School Operations
Mike Rubino
mrubino@

Coordinator of Culture and Climate

Morgan Atkins
matkins@

 Lower School Secretary

Intermediate School Secretary 
Michaela Considine
mconsidine2@

Upper School Secretary 

School Nurse
Lauren Rodrigues
lrodrigues@

School Nurse
Danielle McDonagh
dmcdonagh@

Special Education Coordinator 
Melissa Reardon
mmarcotte@

Specialists and Resources

S.T.E.M.
Caitalin Hutto
Lower School Room:305
cmccarthy4@

Computer Science
Mika Solo
Lower School Room: 104
msolo@

Physical Education
Jen Powell
Intermediate School Room: 002
jpowell3@

Theater Movement
Sean Murphy
Lower School Room: 306
smurphy4@

Italian Language
Rosemarye Grasso
Intermediate School Room: 203
rcaracciolo@

Graphic Arts
Shaina Lu
Upper School Room:
TBD@

ESL Support—Intermediate School
Alex LeBlanc
Intermediate School Room: 3307
aleblanc@

Art
Rachel Rizzo
Intermediate School Room: 4408
rrizzo@

Robotics
Huijing Wu
Upper School Room
hwu@

Physical Education
David Glinner
Upper School
dglinner@

Physical Education
Maralene Zwarich
mzwarich@

Music
Stefano Marchese
Intermediate School Room: 106
smarchese@

Italian Language
Emiliabianca Pisani
Lower School Room: 204
episani@

 

 Kinder 1

Abby Shea
LS Room: 107
ashea@

Jodi Krous
LS Room: 105
jdoyle3@

Carolyn Lei
LS Room: 103
TBD@

Kinder 2
Nicole Pantazis
LS Room: 207
npantazis@

Annie Gruenbaum
LS Room: 202
agruenbaum@

Elsa Goldstein
LS Room: 205
egoldstein@

Danielle Janiel
LS Room: 203
djaniel@

First Grade
Cristina Santos
LS Room: 304
csantos@

Keren Page
LS Room: 307
khurwitz@

Vita Franjul
LS Room: 302
vfranjul@

Wendy Nunez
LS Room: 301
wnunez2@

Second Grade
Mary Warren
IS Room: 4406
mwarren@

Emily Galindo
IS Room: 4402
egalindo@

Andrew Miller
IS Room: 4404
amiller3@

Jason Raisner
IS Room: 4403
jrasiner@

Third Grade
Amanda Murphy
IS Room: 2202
amurphy7@

Ayanna Hadeen-Garrett
IS Room: 2206
ahedeengarrett@

Kathleen Chiong
IS Room: 2201
kchiong@

Daphne Norvin
IS Room: 2208
dnorvin@

Emma Goodwin
IS Room: TBD
egoodwin@

 

Fourth Grade
Brianna Greene
IS Room: 3301
bmoschella@

Roxanne Emokpae
IS Room: 3306
remokpae@

Alyssa Kotsiopoulos
IS Room: 3308
akotsiopoulos@

Emily Roberts
IS Room: 3304
eroberts2@

Fifth Grade
Dia Riegler
Science and Social Studies
nriegler@

Sarrah Lipo
Reading and Writing
sgoldstein2@

Jennifer DiSarcina
Math
jdisarcina@

TBD
Reading and Writing
TBD@

Grades 6 – 8
Megan McCabe
Math and Science
mmccabe3@

Emily Merrigan
Reading and Writing
emerrigan@

Lynne Johnson
Math
ljohnson3@

Amelia Afolayan
Reading and Writing
aafolayan@

Tara Correa
Reading and Writing
tcorrea@

Jara Richards
Math
jrichards2@

Jessica Tom
Science
jtom@

Blake Riley
Math and Science
briley@

Ally Chester
Reading and Writing
achester@